Rozgrzewka. Przedstawiciel drużyny prowadzi rozgrzewkę dla wszystkich zawodników, stoi w środku koła, reszta naśladuje jego ruchy, w rytm skocznej muzyki. (czas ok. 1min, 1-3 punkty) Układanie kół olimpijskich w grupie na czas, wygrywa drużyna, która ułoży prawidłowo koła w najkrótszym czasie. (1-3punkty) Taniec na lodzie.
KONSPEKT ZAJĘĆ TEMAT: „ Na wiejskim podwórku” – zabawy animacyjne CELE: -poszerzanie wiedzy dzieci na temat zwierząt gospodarskich -dostrzeganie różnorodności w świecie przyrody -rozwijanie słuchu i mowy -rozwijanie aktywności ruchowej -wdrażanie do przestrzegania zasad wspólnej zabawy. METODY: -słowna, czynna, oglądowa FORMY: -zbiorowa, grupowa, indywidualna ŚRODKI DYDAKTYCZNE:plansza podwórka wiejskiego, zagadka, nagrania prezentacja, lina, sylwety zwierząt, opaski z sylwetami zwierząt. PRZEBIEG: dzieci – zabawa z piosenką „Wrócił bocian” dzieci w temat – odgadnięcie zagadki: Co to za miejsce? Różne zwierzęta tam bywają pewnie wszystkie się znają, chodzą, brykają i skaczą, muczą, gęgają i gdaczą. Każde z nich domek swój ma pan gospodarz o nich dba. na temat wiejskiego podwórka: -kto z dzieci był na wiejskim podwórku? -kogo tam można spotkać? -kto zajmuje się zwierzętami? -gdzie one śpią? ruchowa „Psy i koty”. Dzieci podzielone na dwie grupy: dziewczynki – kotki spacerują, wyciągają grzbiet, piją mleko, miauczą ; chłopcy – pieski przyglądają się, na sygnał gonią koty za wyznaczoną linię. Po kilku zmianach psy i koty razem się bawią. komputerowa zwierząt gospodarskich, omawianie wyglądu. w czarowanie: nauczyciel czaruje dzieci w różne zwierzątka a dzieci naśladują je ruchem i głosem np. czary – mary mary – zamieniam was w kury. planszy wiejskiego podwórka. Dzieci losują obrazek ze zwierzątkiem, próbują przedstawić zwierzę ruchem lub głosem, grupa odgaduje nazwę, zawieszenie obrazka na przygotowanej wcześniej planszy. miejsc zwierząt na planszy – używanie określeń za, na, pod, obok; próby liczenia zwierząt, samych ptaków, co mają cztery łapy, co mają dzioby itp. ruchowa z rymowanką. Dzieci biegają po sali, jedno dziecko dostaje opaskę ze zwierzątkiem, n-lka mówi rymowankę – Polną dróżką aż pod las, idą kury w letni czas – dzieci ustawiają się gęsiego za dzieckiem z opaską i naśladują dane zwierze idąc gęsiego i mówiąc wierszyk- Polną dróżką aż pod las, idą kury w letni czas – . Zmiana zwierzątka i dziecka – Polną dróżką aż pod las biegną konie w letni czas itp. za wspólną zabawę, likwidacja zajęcia. AUTOR: Katarzyna Pietrzak Przedszkole nr 81 Lublin
Scenariusz zajęć dla dzieci 5, 6 - letnich Cele ogólne: - zapoznanie dzieci z Internetem oraz uwrażliwienie ich na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci, - wprowadzenie dzieci w świat technologii komunikacyjno – informacyjnej. Scenariusze i konspekt zajęć z figurami geometrycznymi Temat: „Święto prostokątów, trójkątów i kwadratów”- scenariusz zajęć przedszkolnych Cele ogólne: poznanie i utrwalenie nazw figur geometrycznych; rozwijanie wyobraźni i pomysłowości; Cele szczegółowe: posługiwanie się nazwami poznanych figur geometrycznych; poznanie i utrwalenie wyglądu i cech poznanych figur geometrycznych; ćwiczenie wyobraźni, spostrzegawczości i umiejętności pracy w grupie; Metody: Aktywizujące; Czynne; Słowne; Forma pracy: – praca indywidualna; – praca w grupie; Pomoce dydaktyczne: – materiały plastyczne, figury geometryczne wycięte z kolorowego kartonu, różnej wielkości i koloru, klej; Przebieg zajęć: 1. Przywitanie; 2. Nauczyciel czyta dzieciom wiersz pod tytułem: „Bajki nowej prostokątnej i kwadratowej” Danuty Wawiłow: „Za górami i za lasami, tam gdzie rzeki płyną miodowe, było sobie kiedyś królestwo bardzo piękne i kwadratowe. Kwadratowe stały tam chatki, kwadratowe kwitły tam kwiatki, kwadratowe latały ważki, kwadratowe śpiewały ptaszki. Kwadratowy był sobie zamek, cztery wieże i most zwodzony, kwadratowe ogromne wrota, kwadratowe złote balkony. W kwadratowej złotej koronie król zasiadał w sali na tronie, W kwadratową drapał się głowę i do ludu wygłaszał mowę: „Posłuchajcie, moi kochani! Coś tu nudno jest niesłychanie. Życie mamy nazbyt spokojne! Wypowiedzmy sąsiadom wojnę.” Nieopodal, za siódmą rzeką, stała góra, a na tej górze Było sobie drugie królestwo, prostokątne i niezbyt duże. Prostokątne stały tam chatki, prostokątne kwitły tam kwiatki, Prostokątne latały ważki, prostokątne śpiewały ptaszki. Prostokątny był również pałac, cztery wieże i most zwodzony, Prostokątne ogromne wrota, prostokątne złote balkony. W prostokątnej złotej koronie król zasiadał na złotym tronie, W prostokątną drapał się głowę i do ludu wygłaszał mowę: „Posłuchajcie, drodzy poddani. Coś tu nudno jest niesłychanie. Życie mamy nazbyt spokojne, więc wypowiem sąsiadom wojnę!” Zatrąbiły trąby bojowe, pędzi wojsko już kwadratowe, Żeby w bitwie wielkiej się zmierzyć z prostokątną armią rycerzy. I krzyknęły obie królowe: „Ej, puknijcie się lepiej w głowę! Dosyć tego! Skończcie tę wojnę! My lubimy życie spokojne!” A królowie się zawstydzili i natychmiast się pogodzili, Wyprawili ucztę wspaniałą i bawili się przez noc całą. Kwadratowa armia rycerzy z prostokątnych jadła talerzy I w ogóle było bombowo prostokątnie i kwadratowo!” 3. Następnie nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat wiersza. Jak wyglądały królestwa, domy, kwiaty i królowie w poznanym wierszu; Jaka jest fabuła historii, którą dzieci wysłuchały; Czy dzieci chciałyby mieszkać w takich królestwach; 4. Nauczyciel przykleja do tablicy wycięte z kolorowego kartonu duże figury. Pyta dzieci o cechy, którymi różnią się te figury od siebie. Trwa dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel. Zaznacza, że trójkąt ma trzy boki i kąty, kwadrat ma cztery boki równe i kąty proste, a prostokąt ma po dwie równe pary boków i kąty proste. 5. Konkurs z pytaniami. Nauczyciel czyta zagadki a dzieci odpowiadają. „My wszystkiego mamy trzy. Ach, jak wesoło mieć, trzy boki i trzy kąty. Trzy wierzchołki także mamy i pracując na trzy fronty każdej pracy rade damy.”(trójkąt) „Dwa długie boki, dwa krótkie boki i cztery kąty proste. Co za figura geometryczna nosi się tak wyniośle.” (prostokąt) „Zagadka zaczyna się stąd! Jest w nim prosty każdy kąt. No i zawsze mój kolego, równe boki w nim, dlatego już od bardzo wielu lat, mówią o nim, że to …”(kwadrat) 6. Zabawa ruchowa pod tytułem „Figury do domu” Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy, każda grupa dostaje naklejkę z kształtem jednej z poznanych podczas zajęć figur. Duże figury, które wcześniej wisiały na tablicy, nauczyciel zawiesza w różnych miejscach sali. Dzieci swobodnie biegają po sali, wcześniej do tego przygotowanej. Na hasło „figury do domu” dzieci biegną w miejsce gdzie zawieszone jest figura o takim samym kształcie jak ich naklejka. W tle może grać muzyka. 7. Praca plastyczna. Każde dziecko dostaje klej, białą kartkę i wycięte figury geometryczne (w różnym kształcie i kolorze). Z dostępnych materiałów ma przygotować pracę pod tytułem „Geometryczne królestwo”. Następnie prace są wywieszone na wystawie. 8. Zakończenie zajęć. Przedszkolaki biegają po sali w rytm wesołej muzyki. Wciąż mają przyklejone naklejki z figurami. Na hasło nauczyciela: „ Żegnamy wszystkie trójkąty”- dzieci z takimi symbolami machają do pozostałych. Analogicznie dzieci z naklejkami w kształcie prostokąta i kwadratu. Na koniec nauczyciel mówi: „Żegnamy wszystkie figury geometryczne”- wtedy machają wszystkie dzieci.
Scenariusz zajęcia - opowieść ruchowa "Zawody sportowe". Temat zajęć: Zawody sportowe. Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy. Rozwijanie sprawności fizycznej. Rozwijanie wyobraźni. Kształtowanie umiejętności społecznych. Dziecko potrafi przyjąć prawidłową pozycje w siadzie i staniu. Dziecko uczestniczy w zajęciach ruchowych.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCHOpracowała : mgr Katarzyna GańczarczykGrupa wiekowa: dzieci trzyletnie – grupa MisieTermin realizacji : 25. 03 2022 tematyczny: Morski świat Temat zajęcia : Morskie opowieści - zabawy dydaktyczne utrwalające zdobytą wiedzę na temat morza. Integrowanie grupy w toku zabaw – realizacja programu profilaktyczno-wychowawczego przedszkola; zadanie: Przyjaciel ogólne:- poznanie i utrwalenie pojęć związanych z morzem, - rozwijanie słownika czynnego dziecka, - wdrażanie do wypowiadania się na podstawie ilustracji,- Wyrabianie reakcji na sygnały dźwiękowe- Rozwijanie wyobraźni- realizacja programu wychowawczo – profilaktycznego , zadanie: Przyjaciel przyrodyCele operacyjne (dziecko) :- uczestniczy w zabawach ruchowych , w tym rytmicznych, muzycznych w tym naśladowczych (PP I/5);- szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie, wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników (PP II/7)- odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do grupy przedszkolnej PP III/2) ;- używa zwrotów grzecznościowych (PP III/ 4) ;- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (PP III/8) ;- komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi (PP III/9) ;- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: intencjonalnego ruchu (PP IV/1);- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego (PP IV/2);- eksperymentuje ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, porusza się przy muzyce i do muzyki (PP IV/7);Metody : słowna, zadań stawianych do wykonania, praktycznego działaniaFormy: zajęcia z całą grupąŚrodki dydaktyczne : ilustracje przedstawiające morskie krajobrazy, plakat : dno morza, butelka, olej, woda, barwnik niebieski, treści wiersza ,, Piraci’’ M. Sulima Ciundziewickiego, Ilustracje do wiersza, nagranie ,,Płyną Ryby: , latarnia morska wykonana przez nauczyciela z wykorzystaniem butelki, nagranie: szum morza, odtwarzacz Nauczyciel gromadzi dzieci na macie w siadzie – rymowanka rozpoczynająca zajęcia, nauczyciel recytuje:Gwiazdki mrugają ( poruszamy ,,mrugając’’ rękami nad głową),Motylki fruwają ( rękami robimy skrzydła motyla),A wszystkie dzieci Pani słuchają (kładziemy palec na ustach).2. Powitanie: Dzieci witają się z nauczycielem: Nauczyciel mówi: Witam dzieci, które lubią wakacje nad morzem ( dzieci machają), witam dzieci, które chciałyby płynąć statkiem (dzieci machają). Nauczyciel wg wcześniejszego schematu wypowiada podobne kwestie - dzieci machają rękami .3. Piraci – słuchanie wiersza M. Sulima Ciundziewickiego. Dzieci siedzą przed tablicą. Nauczycielka czyta powoli treść wiersza jednocześnie zawiesza i wskazuje na tablicy ilustracje przedstawiające bohaterów występujących w wierszu. Po zakończeniu dzieci wymieniają Żyło kiedyś raz dwóch braci,straszni byli to nich morza, oceany,stanowiły życia rejs ogromny wyruszylia w nim przygód moc trwała całe lata,gdyż los różne figle wielkiej morskiej burzy,chciał ich pożreć rekin piracy dzielni byli,wnet rekina im z ręki rybki małe,za co dostał też z wielkiej zaś wdzięczności,przyprowadził nowych krab na pogaduszki,który mężem był parę stanowili i szczęśliwi bardzo rybka mała,Na swych skrzydłach przyleciała,Zzieleniała wręcz ze złościgdy ujrzała tylu razem ucztowalinim na wyspę się tej pory żyją w zgodzie,ci na lądzie, inni w wodzie może być morze? Rozmowa kierowana na podstawie ilustracji – odwołanie się do obserwacji i doświadczeń z życia dzieci. Nauczycielka zawiesza na tablicy ilustracje i prosi dzieci, by się przyjrzały: jedna przedstawia morze spokojne, druga – wzburzone. Nauczycielka zadaje pytania: Czym obrazki różnią się od siebie? Co to jest sztorm? Kto z was był nad morzem? Jakie jest morze? Co nad morzem można zobaczyć? Co nad morzem można robić? 5. Ocean w butelce – Eksperyment. Nauczycielka zaprasza dzieci, aby stanęły wokół stolika i obejrzały eksperyment: Do butelki nalewa wodę, prosi chętne dziecko, aby dodało barwnik w kolorze niebieskim oraz olej. Tak przygotowaną butelkę kolejne chętne dziecko wraz z pomocą nauczyciela obraca w różnych kierunkach. Dzieci podziwiają efekt Latarnia morska – zabawa ruchowa o wielostronnym ruchu . Dzieci naśladują ruchy wioślarzy płynących w łodziach ( maszerują wymachując ramionami w rytm muzyki - szum morza. Nauczyciel trzyma w ręku latarnię morską ( wykonaną z butelki), na hasło nauczyciela: Latarnia morska ( nauczyciel podnosi latarnię do góry), dzieci zatrzymują się i machają dłonią w stronę nauczyciela. 7. Morskie głębiny – oglądanie plakatu przedstawiającego dno morza, powtarzanie słownictwa w języku angielskim. Nauczycielka zawiesza na tablicy plakat namalowany na arkuszu bristolu. Pokazuje palcem kolejno elementy i nazywa je w języku angielskim, dzieci powtarzają: sea, fish, shark, plants, turtle, crab...8. Płyną ryby Zabawa muzyczna wg propozycji M. Tomaszewskiej- zajęcia z wykorzystaniem TIK ( odtwarzanie nagrania z YouTube przy użyciu bluetooth) – dzieci stoją w kole, śpiewają i naśladują ruchy i gesty nauczycielki wykonywane do piosenki ,,Płyną ryby’’: Podsumowanie zajęć, podziękowanie dzieciom na udział w zajęciach.
Preorientacja zawodowa w przedszkolu - Poradnik Dyrektora Przedszkola. Kim jest weterynarz? Preorientacja zawodowa w przedszkolu. Na 29 kwietnia przypada Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii. Warto z tej okazji zaplanować zajęcia, w czasie których dzieci dowiedzą się na czym polega wykonywanie tego zawodu. Scenariusz zawiera elementy

Inspiracje do stworzenia ciekawych zajęć dla przedszkolaków do różnych tematów tym wpisie znajdziesz linki, dzięki którym stworzysz kompletne, ciekawe zajęcia dla przedszkolaków o tematyce związanej z pojazdami. Zawarte są tu odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, logicznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, gier, puzzli, prac plastycznych, a także krainie wartościW tym wpisie znajdziesz linki, dzięki którym stworzysz kompletne, ciekawe zajęcia dla przedszkolaków o tematyce związanej z wartościami. Zawarte są tu odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, puzzli, prac plastycznych, a także do pracy z dziećmi z UkrainyW tym wpisie znajdziesz linki z materiałami, które możesz wykorzystać w pracy z dziećmi z tym wpisie znajdziesz linki, dzięki którym stworzysz kompletne, ciekawe zajęcia dla przedszkolaków o tematyce związanej z podróżami. Zawarte są tu odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, logicznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, gier, puzzli, prac plastycznych, a także na świętaZbiór wszystkich wpisów (scenariusze i inspiracje do zajęć) związanych z tematem: Czekamy na świętaKulinarne ABCW tym wpisie znajdziesz linki, dzięki którym stworzysz kompletne, ciekawe zajęcia dla przedszkolaków o tematyce związanej z kuchnią, gotowaniem i pieczeniem . Zawarte są tu odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych, logicznych, ruchowych, kodowania, zabaw w języku angielskim, pomocy dydaktycznych, kart pracy, gier, puzzli, prac plastycznych, a także kolorowanek.

Przedstawiamy: Scenariusz: Mama na Hawajach. Dziecko 1: DZISIAJ DZIECI CAŁA ZGRAJA, SPEŁNIA SEN MAMY O HAWAJACH. USIĄDŹ MAMO NA LEŻAKU,ZANURZ STOPY W CIEPŁYM PIACHU. SZUMU FAL POSŁUCHAJ I NIGDZIE SIĘ STĄD NIE RUSZAJ!!!! ZACZYNAMY !!!! WCHODZĄ DZIECI W STROJACH HAWAJSKICH PRZY PIOSENCE MAJKI JEŻOWSKIEJ. „ KOLOROWE DZIECI”.
Projekt Edukacyjny MOJE MIASTO KOSZALIN Prowadzący: Mirosława Majorek, Małgorzata Piwowarska Miejsce realizacji: Przedszkole nr 7 Termin i czas trwania projektu: wrzesień-listopad 2012 Warunki wyjściowe: 1. Zainteresowanie dzieci „murami z czerwonej” cegły w parku miejskim. 2. Częste rozmowy dzieci o budynkach znajdujących się przy miejscu zamieszkania i Przedszkolu. Cele projektu: -budzenie przywiązania do rodzinnego miasta -poznanie jego historii, charakterystycznych budowli i zabytków -zapoznanie z regionem Cele szczegółowe: – Znają herb miasta i legendę jego powstania – Znają charakterystyczne budowle (pałac młynarzy, kaplicę św. Gertrudy, kościół św. Józefa – Wiedzą, że ulice nazywały się inaczej potrafią wymienić niektóre z nich – Nazywają pomnik marszałka Piłsudskiego, Piastów, Jana Pawła II, Ptaki – Wiedzą jak nazywa się główna ulica – Wiedzą jak nazywa się rzeka przepływająca przez Koszalin – Wiedzą w jakim regionie Polski leży ich miasto – Potrafią wymienić i wskazać podczas wycieczki okoliczne miejsca spędzania czasu wolnego przez Koszalinian (park, park linowy, kina, teatr, filharmonia ) – Rozpoznają budynek Biblioteki Miejskiej i Dziecięcej – Wiedzą przy jakiej ulicy znajduje się przedszkole – Znają legendę „O zbójcach z góry Chełmskiej i mosiężnym rogu” – Wiedzą jak żyli ludzie dawnym Koszalinie i jaka jest geneza nazwy miasta – Potrafią wskazać miejsce w którym znajdował się zamek książęcy i mury miejskie Rodzaje aktywności: – społeczno-przyrodnicza: wycieczki, spacery – językowa: rozmowy z obrazkiem i fotografią, opowiadania, legendy – artystyczna: przestrzenne i płaskie prace plastyczne, taniec regionalny – zdrowotna: miejsca wypoczynku i spędzania czasu wolnego w Koszalinie – logiczno-matematyczna: tworzenie planu najbliższej okolicy (podwórka, ogrodu przedszkolnego, placu przed ratuszem, planu miasta Możliwości wyboru: 1. Tworzenie planu najbliższej okolicy. 2. Tworzenie wizji przyszłości dotyczącej zagospodarowania placu przed ratuszem „Chcielibyśmy aby w naszym mieście…” Przebieg: 1. Spacery ulicami Koszalina: oglądanie dzielnicy willowej i secesyjnych kamienic stare miasto: katedra, kościół św. Józefa, z XIII w. domek kata, mury miejskie, teatr, kaplica św. Gertrudy, budynki Straży Granicznej 2. Wycieczki: Góra Chełmska, wieża widokowa, latarnia w Gąskach, most zwodzony w Darłówku 3. Zajęcia muzealne: historia miasta, makieta Koszalina, zwiedzanie wystaw artystów koszalińskich, życie pierwszych osadników-chata jamieńska, stroje regionalne, 4. Konkursy: udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Moja przygoda w Muzeum” 5. Spotkania z ciekawymi ludźmi: Stowarzyszenie Miłośników Kolejki Wąskotorowej Towarzystwo Przyjaciół Koszalina 6. Zajęcia artystyczne: wykonanie pracy plastycznej we współpracy z rodzicami „Moje miasto-moja ojczyzna, tworzenie planu najbliższej okolicy 7. Zorganizowanie wystawy „Moje miasto wczoraj, dziś i jutro”- pokaz umiejętności dzieci które wystąpią w roli kustoszy wystawy. Środki i pomoce: – album starych fotografii – plany miasta – pocztówki z Koszalina -zajęcia muzealne -bilety autobusowe, -pacynki do legendy „O zbójcach z góry Chełmskiej” Osoby i instytucje współuczestniczące: -dyrektor Przedszkola -muzeum okręgowe, -rodzice, -Towarzystwo Przyjaciół Koszalina Literatura: Merytoryczna: Koszalin; M. Czajkowski; wyd. Tekst: Koszalin 1996 Koszalin w starych fotografiach; K. Sypniewska; wyd. Kadr 1995 Mój magiczny Koszalin; P. Polechoński; wyd „Alta Press” 2006 Wikipedia: strony o Koszalinie Metodyczna: Mali badacze;j. Haris Helm, L. G. Katz wyd. CODN Warszawa 2003 Dziecięca: Księga morza; Ė. Beaumont; wyd Paweł Skokowski: Lublin 1995 Wróżba Swantewita; G. Bojar-Fijałkowski Ewaluacja Projekt Moje Miasto Koszalin Umiejętności dzieci Przed realizacją projektu Po zrealizowaniu projektu ? Znają nazwę miasta w którym mieszkają Znają swój adres Rozpoznają ratusz katedrę i budynek poczty głównej Rozmawiają o swojej miejscowości Wymieniaja się wiadomościami Poszukują informacji w przewodnikach i albumach Wiedzą od czego pochodzi nazwa miasta Znają zabytki; kapliczkę św. Gertrudy, katedrę, chrzcielnicę domek kata, XIII w kamienice, budynek Straży Pożarnej, wieżę ciśnień, pocztę Znaja miejsca wypoczynku Rozpoznaja na starych fotografiach Rynek miejski, ratusz, parki Znaja legendy koszalińskiego pisarza, Widzą różnice charakteryzujące stare budownictwo i nowe Wiedzą kto urzeduje w ratuszu Wiedzą że Koszalin był miastem żołnierzy. Potrafia wskazać budynki w których mieści się Straż Graniczna, Wojska Obrony Przeciwlotniczej Znajdują swoje miasto na mapie Polski Podsumowanie projektu; 1. Wystawa prac dziecięcych wykonanych z pomocą rodziców dla wszystkich dzieci z przedszkola i rodziców. 2. Dzieci prezentują wiedzę o swoim mieście pełniąc rolę „kustosza” wystawy. 3. Teatrzyk w wykonaniu dzieci z pacynkami uszytymi przez rodziców. Opracowała: Mirosława Majorek nauczycielka Przedszkola nr 7 w Koszalinie

Rozpoznawanie mieszkańców świata, ich domów, roślinności i zwierząt. Utrwalam sobie zdobyte wiadomości dotyczące życia dzieci w różnych krajach świata – uściślenie zdobytych wiadomości związanych z życiem dzieci w innych krajach – rozwijanie mowy, myślenia, spostrzegawczości, logicznego myślenia.

„Ciociu, a gdzie Ty pracujesz?” – usłyszałam kiedyś od 5-latka. Pomyślałam, że w odpowiedzi na to pytanie zaproszę wychowanków na spacer i pokażę im drogę od przystanku autobusowego do miejsca mojej pracy. Z ciekawością słuchałam komentarzy dzieci: „O, to droga do przedszkola!”, „Ciociu, Ty blisko przedszkola pracujesz?”. Pod furtką placówki musiałam wyjawić dzieciom prawdę J to, że jestem z nimi w przedszkolu jest moją pracą! Zadałam więc kolejne pytanie: „To kim ja jestem z zawodu?” i odezwał się chór odpowiedzi: „Ciocią!”... Kto jeszcze pracuje w przedszkolu? I czy faktycznie jestem… „ciocią?”Podgląd dokumentów:Pozostało jeszcze 90 % treściAby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp. Uzyskaj dostęp do portalu ePedagogika – czekają na Ciebie: Profesjonalne narzędzia do zajęć specjalistycznych i scenariusze na zajęcia z uczniami, rodzicami i nauczycielami Inspirujące artykuły, które poszerzą Twój warsztat pedagoga Bogata baza porad udzielanych przez psychologów, pedagogów specjalnych i prawników Uzyskaj dostęp do portalu » Masz już dostęp?Zaloguj się kRYOf.
  • qucopw1qb4.pages.dev/392
  • qucopw1qb4.pages.dev/171
  • qucopw1qb4.pages.dev/280
  • qucopw1qb4.pages.dev/78
  • qucopw1qb4.pages.dev/16
  • qucopw1qb4.pages.dev/304
  • qucopw1qb4.pages.dev/122
  • qucopw1qb4.pages.dev/185
  • qucopw1qb4.pages.dev/55
  • wojsko scenariusz zajęć w przedszkolu